Skupina Teplárna Komořany

Zelená linka
800 099 099

Vyhledat

« zpět

Komořanský komín se opět stal domovem pro sokolí rodinu

Komořanský komín se opět stal domovem pro sokolí rodinu

13.05.2019


Také letos se speciální budka umístěná na ochozu komořanského komína stala domovem pro sokolí pár, který tu zahnízdil koncem března.

„Letos si sokoli dávali se zahnízděním trochu na čas, což bylo ovlivněno především počasím“, prozradil ornitolog Václav Beran, který dosud na komořanském komíně okroužkoval již 15 sokolích mláďat.  Začátkem května však již mohl okroužkovat další tři, dvě samičky a samečka.

„Mláďata jsou již poměrně velká a rostou jim letky. Kdybychom nahoru vystoupali o několik dní později, vylétli by z hnízda a už bychom je okroužkovat nestihli. Sokolíci jsou ve výborné kondici a bylo vidět, že potravy mají dostatek. Čím jsou starší, tím jsou samozřejmě agresivnější. Hlavně nejstarší samička se dost bránila, jak můžete vidět na mých rukách“, podělil se o zážitek zkrvavený ornitolog.

Mláďata dostala odečítací kroužek, který je možný sledovat i dalekohledem až na 150 metrů, pokud si sokol dobře sedne, případně z fotopastí. „Oba rodiče jsou také značení a podle kombinace kroužků soudím, že jsou z Německa. Ale zatím se je nikdy nepodařilo odečíst, takže úplně potvrdit to nemohu. Pravděpodobně se však jedná o stále stejný pár“, doplnil Beran.

První speciální budka byla na komořanském komíně nainstalována v roce 2014. Celkem u nás tito chránění dravci přivedli na svět již 18 mláďat.