Skupina Teplárna Komořany

Zelená linka
800 099 099

Vyhledat

« zpět

Projekt ZEVO Komořany se posouvá do další fáze. Teplárna vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby

Projekt ZEVO Komořany se posouvá do další fáze. Teplárna vyhlásila výběrové řízení na zhotovitele stavby

25.11.2022


Projekt na energetické využití komunálního odpadu se snaží prosadit teplárna v Komořanech již několik let. Poprvé jej teplárna prezentovala již v roce 2011, a přestože projekt získal veškerá potřebná povolení, vlastní realizace projetu výstavby zařízení byla, zejména z důvodu nedostatečného legislativního rámce  v oblasti odpadů, pozastavena.

Se změnou Zákona o odpadech se situace zásadně změnila a  projekt nyní postoupil do další fáze. Dne 21. 11. 2022 bylo uveřejněno oznámení o zahájení zadávacího řízení  na zakázku „Zařízení pro energetické využití odpadů, EVO – Komořany, Most“ ve Věstníku veřejných zakázek. V současné době má před sebou teplárenská společnost důležitý cíl: najít solidního partnera pro stavební realizaci projektu. „Počítáme, pokud vše půjde hladce,  že zhruba do jednoho roku budeme znát výsledek výběrového řízení a realizace projektu bude dokončena v roce 2026,“ sdělil Petr Mareš, technický ředitel United Energy.

V současné době, kdy Evropu obchází strašák nedostatku plynu, energie prudce zdražují a uhlí je téměř zapovězené slovo, nabývá projekt ZEVO Komořany na aktuálnosti. Realizace zařízení EVO je velmi důležitým prvkem procesu dekarbonizace a transformace teplárny v Komořanech. „Chceme spojit žádané a moderní s užitečným. Připravujeme se na odchod od uhlí, které nahradíme alternativním palivem, na které je spolehnutí – lokálním odpadem. Nabízíme tak omezení skládek, odstranění již nevyužitelných komunálních odpadů a jejich využití při výrobě tepla a elektřiny,“ dodal Petr Mareš.