Skupina Teplárna Komořany

Zelená linka
800 099 099

Vyhledat

« zpět

V budce na komořanském komíně je už zase plno

V budce na komořanském komíně je už zase plno

12.05.2023


Na komořanském komíně i okolo něj se, ve výšce zhruba 130 m, ozývá ptačí křik. Ornitolog Václav Beran právě kroužkuje tři nové přírůstky sokola stěhovavého, což se nelíbí ani mladým opeřencům, ani jejich rodičům.

„Mláďata jsou v dobrém stavu a mají se čile k světu, Jde o dvě samičky a jednoho samečka,“ konstatuje ornitolog.  Oba rodiče byli kroužkování přítomni a dávali o sobě hlasitě vědět. „Bojí  se o své potomky, ale těm nic nehrozí. I když nasazování hliníkových kroužků kleštěmi vypadá dost násilně, je to bezpečné a mladé sokoly nic nebolí,“ říká Beran.

První mláďata sokola stěhovavého se v teplárně vylíhla již v roce 2014. Od té doby se v hnízdní budce vyklubalo již celkem 30 mladých opeřenců, z toho prokazatelně 19 samiček. Vzhledem k tomu že v budce nebyla tentokrát nainstalována fotopast, není jasné, zda se mláďata narodila stejnému páru. Nicméně je to pravděpodobné, protože podle ornitologů sokolí páry na jednom místě zůstávají i patnáct let.  Jisté však je, že jde o příkladné rodiče, kteří se o výživu svých potomků dobře starají. Kromě klasických dlasků tlustozobých, špačků obecných a všudypřítomných holubů, posloužil jako potrava například i krásně vybarvený samec žluvy hajní.