Skupina Teplárna Komořany

Zelená linka
800 099 099

Vyhledat

« zpět

Bakterie Legionella se obyvatelé Mostu bát nemusí

Bakterie Legionella se obyvatelé Mostu bát nemusí

18.04.2018


Preventivní analýzy teplé vody, dodávané do domácností v Mostě, ukázaly, že v rozvodech Severočeské teplárenské (dceřiné společnosti United Energy) v Mostě nekolují nebezpečné koncentrace Legionelly. S přemnoženou bakterií, která způsobuje plicní onemocnění, se čas od času potýkají dodavatelé teplé vody v celé republice.

„Pravidelné testy na přítomnost bakterie Legionella neprovádíme, neboť jsme se zatím s žádnou nákazou nesetkali. Přesto jsme se rozhodli v březnu vodu v rozvodech otestovat, abychom měli jistotu,“ vysvětlil ředitel Severočeské teplárenské Ing. Petr Horák. Vedly ho k tomu zkušenosti některých dodavatelů teplé vody například v Praze nebo Liberci. Právě teplá užitková voda je totiž pro šíření bakterie vhodné prostředí, problémy způsobuje především tam, kde voda dostatečně necirkuluje a nemá vyšší teplotu než 50 °C.

Testování probíhalo v březnu na třech náhodně vybraných výměníkových stanicích. Analýzy prováděla akreditovaná laboratoř Zdravotního ústavu Ústí nad Labem. Ani v jednom případě nebyl překročen stanovený limit pro koncentraci bakterie Legionella, u jedné stanice byla dokonce hodnota zcela nulová.

„Legionella se vyskytuje ve všech typech vodního prostředí, dokonce i ve slané vodě a ve všech zařízeních, kde se vyskytuje či je používána voda,“ uvedl Jaroslav Šašek ze Státního zdravotního ústavu pro server nazeleno.cz. Bakterie se množí při teplotě vody 20 až 45° C, smrtelné jsou pro ni teploty nad 70°C. K jejímu přemnožení a vzniku koncentrací, které jsou pro člověka nebezpečné, může vést hlavně nedostatečná cirkulace vody.

Naposledy se bakterie přemnožila v listopadu 2016 v málo používaných rozvodech na dvou odděleních mostecké nemocnice. „S nemocnicí jsme tehdy spolupracovali, ale protože šlo o vnitřní rozvody v areálu, nemocnice zařízení vyčistila chemickou cestou vlastními silami,“ sdělil Petr Horák. Přesto nabízí Severočeská teplárenská svým odběratelům pomoc v případě, že by se s bakterií setkali v rozvodech. „Nemůžeme samozřejmě garantovat kvalitu vody v zařízeních, které nemáme pod naší neustálou kontrolou, ale jsme rozhodně připraveni pomoci s likvidací Legionelly, jestliže se měřením někde prokáže její zvýšený výskyt,“ dodává Petr Horák. Cesta k její likvidaci podle něj není složitá ani nákladná a využívá již zmíněný fakt, že vysoké teploty bakterii likvidují.

Co je legionella?

Legionella je rod patogenních bakterií. Svůj název získala v roce 1977, kdy byla označena jako původce rozsáhlé infekce, která nakazila přes 200 válečných veteránů, kteří se sešli v červenci 1976

ve Philadelphii. Legionella pneumophila způsobuje plicní onemocnění zvané také legionářská nemoc, do plic se dostává v podobě vodních kapének. Šíří se nejčastěji ve vodě nebo klimatizací.